Słowo Polskie, Ukraina: Drohobyckie „brygidki”

Źródło. domena publiczna

Na stronie „Wędrówka starą granicą” w sieci Facebook pojawiły się zdjęcia więzienia w Drohobyczu z czasów II RP. Ciekawostką jest to iż to jego historia jest ściśle związana ze słynnymi Brygidkami we Lwowie. Ukończony w 1913 roku zakład karny w Drohobyczu należał do więzień I klasy w systemie więziennictwa II RP i był jedną z największych tego typu jednostek. Słowo Polskie prześledziło historię tego obiektu i jego „rezydentów” na przestrzeni pierwszej połowy XX wieku.

W Drohobyczu mieli siedzieć najbardziej niebezpieczni przestępcy, odsiadujący kary długoterminowego i dożywotniego pobytu w więzieniu. Po zniszczeniach z czasów I wojny światowej z funduszy państwa polskiego zostały wykonane prace remontowe, co poskutkowało powstaniem nowoczesnego zakładu karnego, którego infrastruktura rozwijała się intensywnie w kolejnym dziesięcioleciu.

W tym czasie na terenie drohobyckich Brygidek powstał okręgowy szpital dla nerwowo i psychicznie chorych więźniów, który obsługiwał osadzonych z apelacji krakowskiej oraz lwowskiej. Ponadto na obszarze więzienia istniała duża szkoła ogrodnicza. Jednocześnie w tym czasie placówka borykała się z problemem przeludnienia – pod koniec 1934 r. przebywało w niej ponad 1450 osób. Więźniowie nie tylko wykonywali różnego rodzaju prace w warsztatach i gospodarstwie zakładu karanego, ale też mieli dostęp do opieki duchownej oraz życia kulturalno-oświatowego.
21 maja 1919 roku w Drohobyczu powstał Komitet Polski, który zajął się organizacją tymczasowej administracji lokalnej. Galicja Wschodnia stopniowo integrowała się z pozostałym terenami II Rzeczypospolitej. Jej przynależność do Polski została uznana w marcu 1923 roku przez Radę Ambasadorów Ententy.

W okresie międzywojennym miasto było stolicą powiatu w województwie lwowskim oraz jednym z najważniejszych centrów przemysłu petrochemicznego. Według spisu powszechnego z 1921 r. miasto liczyło około 27 tys. mieszkańców, w tym około 14 tys. Polaków, 7500 Żydów oraz 5000 Rusinów (Ukraińców).

Więcej na stronie: https://slowopolskie.online/drohobyckie-brygidki/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *