Rozmawiamy o przyszłości. Spotkanie w Senacie RP z udziałem Federacji

3 czerwca 2025 delegacje Federacji Mediów Polskich na Wschodzie oraz Światowego Stowarzyszenia Mediów Polonijnych wzięły udział w roboczym spotkaniu w Senacie Rzeczypospolitej Polskiej, poświęconym przyszłości mediów polonijnych i polskich działających poza granicami kraju. 

To pierwsze z zaplanowanej serii rozmów, które – mamy nadzieję – przyniosą realne zmiany w systemie wsparcia naszych redakcji.

Spotkanie otworzył Artur Kozłowski, dyrektor Biura Polonijnego Senatu RP. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Senatu RP i Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Swoją obecnością zaszczycili je  wiceminister MSZ Henryka Mościcka-Dendys oraz zastępca przewodniczącego senackiej Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą Kazimierz Michał Ujazdowski. 

Obecni byli również:
– Agnieszka Wielowieyska, zastępca dyrektora Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MSZ,
– Renata Trzcińska, naczelnik wydziału w tym samym departamencie,
– Robert Tyszkiewicz, Koordynator ds. Polonii i Polaków za Granicą w Gabinecie Ministra Spraw Zagranicznych,
– Marcin Wojciechowski, radca generalny, wydział ds. programowych Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą

Z ramienia polonijnych środowisk dziennikarskich udział wzięli:
– Halina Szczotka oraz Rajmund Klonowski z Federacji Mediów Polskich na Wschodzie
– Teresa Sygnarek i Anna Traczewska ze Światowego Stowarzyszenia Mediów Polonijnych.

Ze strony obu organizacji dziennikarskich jasno wybrzmiały najważniejsze postulaty:
🔸powrót do wieloletnich projektów finansowania mediów (obecnie dobiegają końca trzyletnie projekty), żeby redakcje nie traciły dziennikarzy i czytelników,
🔸usprawnienie procedury przyznawania rocznych dotacji,
🔸utworzenie niezależnego podmiotu, który zapewni rozwiązanie systemowe – trwałość mechanizmów wsparcia i współpracy z mediami, ich przejrzystość, profesjonalizację procesu decyzyjnego – jedno miejsce, które zapewni ewaluację kompleksową i wsparcie polskich mediów za granicą,
🔸umożliwienie dostępu do informacji z agencji prasowych, (bardzo drogie serwisy),
🔸rozważenie przyznania środków na organizację w tym roku trzech połączonych wydarzeń (Światowego Forum Mediów Polonijnych,  Zjazdu Federacji Polskich Mediów ze Wschodu oraz galę nagrody „Słowo Polonii”),
🔸pomoc w wydaniu legitymacji prasowych dla dziennikarzy polonijnych, bo ich brak utrudnia akredytację na obsługę ważnych wydarzeń.

Podkreśliliśmy też, że redakcje, które działają profesjonalnie, mają zespoły  dziennikarskie, potrzebują stabilności – nie tylko jednorocznych dotacji. Zadeklarowaliśmy gotowość do zmian i szukania nowych rozwiązań, które będą odpowiadały na potrzeby współczesności, przy jednoczesnym poszanowaniu uwarunkowań w poszczególnych krajach.

Cieszymy się, że usiedliśmy do stołu z przedstawicielami instytucji, które mają wpływ na kształt polityki wobec Polaków za granicą. Spotkanie zakończyło się wspólnym przekonaniem, że kierunek zmian jest potrzebny. Teraz czas na kolejny krok: wspólne wypracowanie konkretnych rozwiązań.

Dziękujemy Biuru Polonijnemu Senatu RP za organizację i otwartość na rozmowę.
Jesteśmy gotowi do dalszej współpracy.

 

Federacja Mediów Polskich                                   Światowe Stowarzyszenie 

      na Wschodzie                                                               Mediów Polonijnych