Susza i upały dają się ostatnio we znaki Europie. Jednym z efektów zmian w pogodzie jest brak komarów. Jeśli takie zjawisko się utrzyma, zaczną wymierać ptaki i nietoperze.
W ubiegłym roku komarów nie było niemal przez cały sezon, w tym roku jest podobnie — podaje portal SMOGLAB.PL. Wzmożonym okresem rozwoju komarów jest maj. W ubiegłym roku w tym miesiącu średnia TEMPERATURA była o 0,6 st. C niższa niż zwykle. W nocy potrafiła spadać nawet poniżej 10 stopni Celsjusza. To nie są dobre warunki do rozwoju tych owadów.
Kolejny rok bez komarów. Powodem jest m.in. susza
Komary potrzebują ciepła. Optymalna temperatura dla ich rozwoju waha się od 20 do 25 st. C. Smoglab.pl podkreśla, że rozwój pokolenia trwa do dwóch tygodni. «Jeśli jest zimno, rozwój znacznie się wydłuża, nawet do pięciu tygodni, o ile po drodze nie dojdzie kolejnych czynników hamujących» — czytamy. Komarów w tym sezonie letnim jest mniej, w niektórych rejonach Polski zniknęły niemal w ogóle, choć warunki związane z temperaturami zdawały się w maju tego roku im sprzyjać. To był trzeci najcieplejszy miesiąc w historii pomiarów, temperatura niemal każdego dnia przekraczała 20 st. C w ciągu dnia. Pojawił się za to inny problem: SUSZA. Przez wiele dni w ogóle nie padał deszcz. — Wysychają zbiorniki, zwłaszcza te płytsze, które są najbardziej potrzebne komarom do rozmnażania. Do rozwoju larw wymagana jest bowiem odpowiednia temperatura i nagrzanie wody. Głębsze wody z tego powodu ich nie interesują — wyjaśnia w rozmowie z INTERIĄ prof. Piotr Tryjanowski z poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego.
Więcej na stronie: https://sdpnu.com.ua/nic-nie-brzeczy-i-nie-kluje-brakuje-komarow-i-to-nie-sa-dobre-wiesci-co-sie-dzieje/
FMPnW